Testi falas i kujtesës në internet

Sa e mirë është kujtesa juaj?

Merrni Mjekët e testit numër 1 & studiuesit besojnë. Zbulimi i hershëm e problemeve të trurit me rezultate të vizualizuara për t'ju ndihmuar të dalloni shenjat paralajmëruese, përpara se të jetë tepër vonë. MemTrax™ është i shpejtë, i thjeshtë dhe mund të përdoret kudo - në çdo kohë.

100% Anonim | Nuk kërkohet kartë krediti

testimonial i përdoruesit memtrax nga minerva

"Unë e përdor këtë për 8 vjet dhe faqja ime e profilit është e mbushur me rezultate të mira dhe të këqija. Të vëreja tendencat në rezultatet e mia është diçka që nuk e prisja, shumë depërtuese! Dr. Ashford ka qenë kaq i sjellshëm në shpjegimin e gjithçkaje rreth këtij testi të kujtesës . Provoje këtë."

Minerva Gaynor

Matematikë dhe STEM e shkollës së mesme
testimi i përdoruesit memtrax

"Unë jam mirënjohës për Dr. Ashford dhe këtë ekip të mrekullueshëm. Testi MemTrax është standardi i artë për matjen e aftësive të kujtesës. Mund ta gjeni në faqen e internetit të Fondacionit Alzheimer të Amerikës."

Carole Carson

Autor, kontribues në uebsajtin e AARP
testues i memories memtrax

"Ky është një test i shkëlqyer i memories shumë më i lartë se shumë teste që gjen në internet. Gjithashtu, unë e shoh testin shumë argëtues dhe një sfidë të vërtetë për veten tuaj. Keni matur rregullisht presionin e gjakut për të parë se si po ecën zemra ime për vite me radhë. dhe tani duke përdorur MemTrax rregullisht, mund të shoh se si po funksionon edhe truri im."

Jorge Manuel Ribeiro

i dalë në pension
provë e kujtesës

100% Anonim

Siguri e besueshme

provë e kujtesës

I besuar nga Top Doctors

Rreth botës

provë e kujtesës

Nuk ka kartë krediti

Procesi i Rrezikut Pa pagesë

provë e kujtesës

Gjithëpërfshirës në mbarë botën

+120 Përkthime në gjuhë

I besuar nga mjekët më të mirë dhe jofitimprurës

provë e kujtesës

Dr. J. Wesson Ashford MD Ph,D.

Psikiatër e Spitalit të Kërkimeve dhe Veteranëve në Stanford

provë e kujtesës

Charles Fuschillo Jr.

Fondacioni i Alzheimerit të Amerikës

Kryeshefi Ekzekutiv

provë e kujtesës

Dr. Amos Adare MD

neurokirurgu

Neurokirurgjia në Yale Medicine

Testi i Kujtesës Kërkimore Stanford IRB
Partneriteti MemTrax i Fondacionit Alzheimers
provë e kujtesës

Testi i kujtesës për kujdes të përmirësuar

Zbuloni herët problemet e trurit

Kontrolloni shpesh kujtesën tuaj, merrni një të vërtetë foto e kujtesës suaj me kalimin e kohës.

Mbani gjurmët e humbjes së kujtesës

Zbulimi i hershëm është e rëndësishme për ndërhyrjen dhe kujdesin e hershëm që mund shtoni vite në jetën tuaj.

Testet e memories së pakufizuar

Nuk ka pritje. Merrni teste të pakufizuara të kujtesës: 24 / 7 në çdo kohë, në çdo vend.

duke shijuar një test memorie

Sa e mirë është kujtesa juaj? Një test memorie për të gjithë

Sa e mirë është kujtesa juaj? Një test memorie nga profesionistët Sa e mirë është memoria juaj afatshkurtër? ...
Lexo më shumë
faktet e alzheimerit dhe demencës

Fazat e demencës: Pse është e rëndësishme t'i njohësh ato

Meny Testi i kujtesës Tap Test Hulumtimi Testi MemTrax Krahasuar me Vlerësimin e Vlerësimit Njohës të Montrealit të butë ...
Lexo më shumë
Dieta MIND Humbja e kujtesës

Dieta MIND: Një dietë ushqimore për trurin për t'u mbrojtur nga rënia njohëse

Po kërkoni ta mbani trurin tuaj të shëndetshëm dhe ta mbroni atë nga sëmundje si Alzheimer dhe demenca? Shikoni...
Lexo më shumë
zbulimi i magnezit, rishikimet e përparimit të magnezit, rishikimi i përparimit të magnezit, zbulimi i bioptimizuesve të magnezit, zbulimi i magnezit/jp, përparimi i mg i magnezit, përparimi i magnezit, përfitimet e përparimit të magnezit, ku të blini përbërësit e përparimit të magnezit, përparimi i magnezit, zbulimi i magneziumit, zbulimi i magneziumit, zbulimi i magneziumit, shtojcë zbulimi

Suplementi më i mirë i magnezit: 7 forma të magnezit për përmirësimin e shëndetit

Mjeku #1 rekomandoi "Magnezi është i nevojshëm për gjëra të tilla si prodhimi i energjisë, sinteza e proteinave dhe relaksimi i muskujve. Nëse jeni ...
Lexo më shumë
mjegull e trurit

Mjegulla e trurit dhe simptomat e Covid-it

Nuk është sekret që pandemia e Covid-19 i ka të gjithë në avantazh. Përveç rrezikut të infektimit,...
Lexo më shumë
ushtrime për shëndetin e trurit

Ecja për shëndetin mendor dhe kujtesën: Përfitimet befasuese

Ecja për shëndetin mendor dhe kujtesën A e dini se ecja mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit mendor dhe kujtesës? ...
Lexo më shumë
testimonial i përdoruesit memtrax nga minerva

Minerva Gaynor

Matematikë dhe STEM e shkollës së mesme

"Unë e përdor këtë për 8 vjet dhe faqja ime e profilit është e mbushur me rezultate të mira dhe të këqija. Të vëreja tendencat në rezultatet e mia është diçka që nuk e prisja, shumë depërtuese! Dr. Ashford ka qenë kaq i sjellshëm në shpjegimin e gjithçkaje rreth këtij testi të kujtesës . Provoje këtë."

testimi i përdoruesit memtrax

Carole Carson

Autor, kontribues në uebsajtin e AARP

"Unë dyshova në besueshmërinë e tij ... por gabova, kështu që më duhet të rregulloj rekordin. Testi MemTrax është standardi i artë për matjen e aftësive të kujtesës. Mund ta gjeni në faqen e internetit të Fondacionit Alzheimer të Amerikës..." - Lexoni artikullin - Klikoni KËTU

testues i memories memtrax

Jorge Manuel Ribeiro

Anëtari i parë i MemTrax

"Ky është një test i shkëlqyer i memories shumë më i lartë se shumë teste që gjen në internet. Gjithashtu, unë e shoh testin shumë argëtues dhe një sfidë të vërtetë për veten tuaj. Keni matur rregullisht presionin e gjakut për të parë se si po ecën zemra ime për vite me radhë. dhe tani duke përdorur MemTrax rregullisht, mund të shoh se si po funksionon edhe truri im."

Një test memorie i krijuar për gjurmim afatgjatë.

Vizioni i foto Testi i kujtesës është argëtim, i shkurtër dhe informues me i bukur foto të reja sa herë që i rimerrni.

Dizajni është i thjeshtë për t'u përdorur dhe rezultatet e testimit janë lehtë për t’u kuptuar.

Testi i kujtesës: Sa e mirë është memoria juaj?

A shqetësoheni ndonjëherë se kujtesa juaj po fillon të dështojë ngadalë? Nuk je vetem. Miliona njerëz në mbarë botën janë të prekur nga Humbja e kujtesës, e cila do të rritet vetëm me plakjen e popullsisë. Humbja e kujtesës mund të shkaktohet nga gjëra të ndryshme, duke përfshirë sëmundjen e Alzheimerit, goditjen në tru dhe dëmtimin e kokës.

Lajmi i mirë është se ka mënyra për të parandaluar humbjen e kujtesës ose për të ngadalësuar përparimin e saj. Një mënyrë për ta bërë këtë është duke bërë teste të rregullta të kujtesës. Një test i kujtesës mund t'ju ndihmojë të identifikoni fushat ku kujtesa juaj mund të jetë e dobët dhe të punoni në përmirësimin e këtyre aftësive.

Shumë lloje të testeve të kujtesës janë të disponueshme në internet dhe shumë prej tyre janë falas për t'u përdorur. Pra, pse të mos e provoni sot? Mund të jetë hapi i parë për të ruajtur kujtimet tuaja të çmuara për vitet në vijim!

Çfarë është një test i kujtesës?

Një test i kujtesës është një mënyrë për të matur funksionin tuaj të kujtesës. Ka shume lloje të ndryshme të memories teste, por të gjitha ato përfshijnë që ju të mbani mend diçka dhe më pas t'ju kërkohet ta rikujtoni atë më vonë. Testet e kujtesës mund të diagnostikojnë problemet e kujtesës, të gjurmojnë ndryshimet e kujtesës me kalimin e kohës ose thjesht të shohin se sa e mirë është memoria juaj.

Sa e mirë është kujtesa juaj?

Humbja e kujtesës është një problem i zakonshëm ndërsa plakemi, por a e dini se sëmundja e Alzheimerit është forma më e zakonshme e demencës?

Fondacioni Alzheimer ofron një test memorie falas për t'ju ndihmuar të përcaktoni se sa e mirë është aktualisht memoria juaj. Ky test mund t'ju ndihmojë të kuptoni rrezikun tuaj të sëmundjes së Alzheimerit në të ardhmen.

Mungesa e gjumit: kur nuk keni fjetur mjaftueshëm, studimet kanë treguar se kjo mund të ndikojë negativisht në kujtesën tuaj.

Stresi dhe/ose ankthi: zakonisht stresi dhe ankthi shkaktohen nga ndjenjat e mbingarkesës dhe ndërsa mendja përpiqet të përballojë, mund ta bëjë më të vështirë për ju që të përqendroheni dhe të mbani mend gjërat.

Çfarë është një test i kujtesës afatshkurtër?

Një test i kujtesës afatshkurtër është një test që mat aftësinë tuaj për të kujtuar informacionin për një periudhë të shkurtër. Zakonisht përfshin kujtimin e një liste fjalësh ose numrash ose rikujtimin e detajeve nga një histori.

Ka shumë mënyra të ndryshme për të testuar kujtesën tuaj afatshkurtër. Një metodë standarde është testi i shtrirjes së shifrave, i cili përfshin përsëritjen e një liste numrash përpara dhe prapa.

Pse është e rëndësishme të testoni kujtesën tuaj afatshkurtër?

Kujtesa juaj afatshkurtër është thelbësore për detyrat e përditshme, të tilla si të kujtoni se ku e keni parkuar makinën tuaj ose të kujtoni emrin e një personi që sapo keni takuar. Ai gjithashtu luan një rol jetik në mësimin e informacionit të ri.

Çfarë është një test i kujtesës afatgjatë?

Një test i kujtesës afatgjatë është një test që mat se sa mirë mund të mbani mend informacionin me kalimin e kohës. Zakonisht përfshin një listë fjalësh ose frazash që duhet t'i mbani mend, dhe më pas ju kërkohet t'i kujtoni ato pasi të ketë kaluar ca kohë. Testi mund të përfshijë detyra si kujtimi i një historie ose një liste objektesh.

Pse është e rëndësishme të testoni kujtesën tuaj afatgjatë?

Ka shumë arsye pse mund të dëshironi të testoni kujtesën tuaj afatgjatë. Ndoshta jeni të shqetësuar për rënien njohëse ose thjesht dëshironi të dini se sa e mirë është memoria juaj.

Test falas i kujtesës

A e dini sa e mirë është memoria juaj? Provojeni me këtë test falas! Thjesht përgjigjuni disa pyetjeve dhe zbuloni se sa mirë i mbani mend gjërat. Janë dhënë forma të shumta për të reduktuar efektin e praktikës për pacientët që mund ta bëjnë testin më shumë se një herë dhe janë të dobishme kur ekzaminohen me shpejtësi një numër më të madh individësh në të njëjtën kohë.

Cila është mënyra më e mirë për të testuar kujtesën tuaj?

Ka shumë mënyra për të testuar kujtesën tuaj. Mund të provoni të bëni një test në internet ose t'u kërkoni anëtarëve të familjes t'ju ndihmojnë të testoni kujtesën tuaj. Ju gjithashtu mund të provoni të testoni kujtesën tuaj me një test njohës.

Testi i performancës së kujtesës së punës

Testi i performancës së kujtesës së punës është një test që vlerëson aftësinë e një individi për të kujtuar dhe përpunuar informacionin. Testi përbëhet nga tre pjesë: pjesa e parë mat aftësinë e një individi për të kujtuar informacionin, pjesa e dytë mat aftësinë e një individi për të përpunuar informacionin dhe pjesa e tretë mat aftësinë e një individi për të kujtuar informacionin.

Testi i performancës së trurit të punës është një test që përdoret zakonisht për të vlerësuar aftësitë njohëse. Testi është një parashikues i mirë i arritjeve akademike dhe lidhet me masat e inteligjencës. Dizajni është i thjeshtë për t'u përdorur dhe rezultatet e testit janë të lehta për t'u kuptuar.

Tejkalimi i problemeve të kujtesës

Të gjithë e dimë se kujtesa është thelbësore. Në fund të fundit, është një nga gjërat që na bën njerëz. Por çfarë ndodh kur kujtesa fillon të na dobësojë?

Disa çështje njohëse mund të çojnë në probleme të trurit. Kjo perfshin:

  • Alzheimer
  • çmenduri
  • dëmtim truri
  • pash

Për fat të mirë, ka disa mënyra për të testuar këto çështje. Dhe me ndihmën e mjekësisë moderne, ne shpesh mund t'i kapërcejmë ato.

Pra, nëse jeni të shqetësuar për kujtesën tuaj, mos kini frikë të bëni një test. Mund të jetë hapi i parë për një tru më të shëndetshëm.

Pse dhe si të bëni testin?

Lidhja midis kujtesës dhe plakjes është e dokumentuar mirë në kërkime. Ndërsa plakemi, është normale që kujtesa jonë të bjerë. Kjo mund të jetë një përvojë zhgënjyese, por ka gjëra që mund të bëni për ta mbajtur kujtesën tuaj të mprehtë.

Një mënyrë për të qëndruar në krye të shëndetit tuaj kognitiv është të bëni një test të detyrës së kujtesës. Shumë sajte ofrojnë teste falas të memories që duhen vetëm disa minuta për t'u përfunduar.

Këto teste janë një mënyrë argëtuese për të parë se si grumbullohet memoria juaj, por ato gjithashtu mund të ndihmojnë në zbulimin e shenjave të hershme të demencës ose një rënie tjetër njohëse. Nëse vëreni një rënie të konsiderueshme në rezultatin tuaj nga një test në tjetrin, duhet të flisni me mjekun tuaj.

Instrumenti nuk mund të zëvendësojë këshillën, diagnozën ose trajtimin mjekësor nga një profesionist mjekësor i trajnuar.

Pyetjet e shpeshta

Si mund ta testoj kujtesën time?

Ka disa mënyra për të testuar kujtesën tuaj. Një mënyrë është përdorimi i metodës së lidhjes. Kjo do të thotë të krijoni një lidhje midis asaj që dëshironi të mbani mend dhe diçkaje që tashmë e dini.

Si të kujtoni ngjarjet?

Ka mënyra të ndryshme për t'iu qasur kësaj. Një mënyrë është të përpiqeni dhe të mendoni për sa më shumë detaje specifike për ngjarjen që të jetë e mundur. Këtu përfshihet kush ishte aty, çfarë ndodhi, ku ndodhi, e kështu me radhë. Sa më specifik të jeni, aq më lehtë do të jetë të mbani mend ngjarjen.

Një mënyrë tjetër për t'iu qasur kësaj është të mendosh për ngjarjen si një histori. Kjo do të thotë të mendosh për atë që ndodhi para dhe pas ngjarjes dhe personazhet kryesore të përfshirë. Kjo mund t'ju ndihmojë të mbani mend ngjarjen në mënyrë më lineare, gjë që mund të jetë më e lehtë për disa njerëz.

Cili është testi i kujtesës me 5 fjalë?

Hulumtimi në këtë faqe është nga departamenti i psikologjisë në Universitetin e Uashingtonit. Testi quhet test i kujtesës "kujtesë falas".

Ju shfaqet një listë me pesë fjalë për dy sekonda, më pas kërkohet të shkruani sa më shumë fjalë që mbani mend. Pas kësaj, ju jepet një listë tjetër me pesë fjalë dhe kërkohet të shkruani sa më shumë fjalë që mbani mend.

Hulumtimi tregon se njerëzit mund të kujtojnë më shumë fjalë nga lista e dytë sesa nga e para. Kjo për shkak se lista e parë e fjalëve zë "hapësirën e kujtesës së punës" dhe i pengon njerëzit të kujtojnë fjalët nga lista e dytë.

Cili është testi më i mirë për kujtesën?

Përgjigja për këtë pyetje varet nga ajo që kërkoni në një test memorie. Nëse jeni duke kërkuar për një vlerësim të përgjithshëm të kujtesës tuaj, një numër testesh inteligjence përfshijnë masat e kujtesës. Sidoqoftë, këto teste ju japin vetëm një pamje të aftësive tuaja aktuale dhe nuk mund të parashikojnë performancën e ardhshme ose ndryshimet në kujtesë.

Si mund ta di nëse kujtesa ime po dështon?

Ka disa tregues dhe simptoma kryesore që kujtesa juaj mund të mos funksionojë si më parë. Njëra është se sa shpesh ju duhet t'u kërkoni njerëzve të përsërisin veten ose t'ju japin informacione që duhet t'i mbani mend, por jo. Nëse kjo ndodh shpesh, mund të tregojë se kujtesa juaj nuk është ajo që ka qenë.

Një tjetër shenjë se kujtesa juaj mund të rrëshqasë është nëse filloni të harroni gjëra të rëndësishme, si ku i vendosni çelësat ose sa është ora e takimit me mjekun. Nëse ju duhet të mbështeteni në shënime dhe përkujtues më shumë se më parë, mund të jetë koha për të parë një mjek për kujtesën tuaj.

Një mjek mund të administrojë disa teste të kujtesës për të përcaktuar nëse humbja e të dhënave tuaja të kujtesës është për shkak të plakjes normale ose nëse është diçka më serioze. Këto teste zakonisht përfshijnë rikujtimin e listave të fjalëve ose numrave dhe mund të përfshijnë pyetje rreth ngjarjeve të fundit.

Nëse jeni të shqetësuar për trajtimin e kujtesës, gjëja më e mirë për të bërë është të flisni me mjekun tuaj. Ato mund t'ju ndihmojnë të përcaktoni nëse humbja juaj e kujtesës është tipike ose nëse është diçka që duhet të hetohet më tej.

Llojet e Kujtimeve

Ka shumë lloje kujtimesh. Ky lloj memorie shërben për një qëllim specifik për të na ndihmuar të kujtojmë informacionin. Nëse dëshironi të mësoni në detaje rreth llojeve të ndryshme të memories, ne do t'i shqyrtojmë më në detaje në artikull - Lloje të ndryshme të kujtesës.

Sistemet e kujtesës njerëzore

Kujtesa njerëzore është magjepsëse dhe shkencëtarët janë ende duke punuar për të kuptuar veçoritë dhe aftësitë e saj. Kujtesa mund të ndahet gjerësisht në tre lloje: kujtesa e punës, kujtesa afatshkurtër dhe kujtesa afatgjatë.

Si funksionon ruajtja e kujtesës njerëzore?

Kujtesa e punës është vendi ku informacioni përpunohet dhe manipulohet në mënyrë aktive. Kujtesa afatshkurtër është vendi ku informacioni ruhet përkohësisht, për shembull, kur jeni duke i përsëritur vetes një numër telefoni në mënyrë që ta mbani mend atë. Kujtesa shqisore kujton informacionin e perceptuar përmes shqisave, të tilla si tingulli i zërit të dikujt ose shikimi i një fytyre. Kur kujtojmë kujtimet, ato shpesh kalojnë nëpër të gjitha këto faza përpara se të ruhen në kujtesën afatgjatë.

Shpjegohet memoria afatshkurtër

Kujtesa afatshkurtër, e njohur edhe si kujtesa e punës, është lloji i memories që na lejon të kujtojmë dhe përpunojmë informacionin për një periudhë të shkurtër. Kjo memorie është thelbësore për detyrat e përditshme, të tilla si kujtimi i një numri telefoni mjaftueshëm për ta thirrur ose kujtimi i asaj që duhet të blini në dyqan ushqimor.

Kujtesa afatshkurtër besohet se ruhet në korteksin paraballor dhe hipokampusin e trurit. Kapaciteti i kujtesës afatshkurtër është rreth shtatë artikuj, plus ose minus dy. Kjo do të thotë që një person zakonisht mund të kujtojë midis pesë dhe nëntë artikuj njëkohësisht.

Kohëzgjatja e kujtesës afatshkurtër mendohet gjithashtu të jetë e kufizuar. Një teori sugjeron që kujtesa afatshkurtër mund të ruajë informacionin vetëm deri në 30 sekonda. Megjithatë, hulumtime të tjera kanë treguar se njerëzit mund të mbajnë mend informacionin për periudha të gjata nëse u kërkohet të kryejnë një detyrë, të tilla si përsëritja e informacionit me zë të lartë ose përdorimi i tij për të zgjidhur një problem.

Një mënyrë për të menduar për kujtesën afatshkurtër është si një bllok shënimesh mendore. Na lejon të shënojmë disa pjesë të informacionit në mënyrë që t'i përdorim ato më vonë. Megjithatë, nëse nuk e transferojmë informacionin nga memoria jonë afatshkurtër në kujtesën afatgjatë, ai përfundimisht do të harrohet.

Shpjegohet memoria afatgjatë.

Ekzistojnë tre lloje kryesore të kujtesës afatgjatë: kujtimet semantike, episodike dhe procedurale.

Kujtesa semantike i referohet grumbullimit të njohurive të përgjithshme për botën. Kjo përfshin informacione rreth koncepteve, ideve dhe fakteve. Kjo memorie na tregon se çfarë është një karrige dhe si ta përdorim atë.

Kujtesa episodike i referohet përvojave dhe kujtimeve tona personale. Ky kujtim na lejon të kujtojmë atë që bëmë dje ose ku shkuam me pushime vitin e kaluar.

Kujtesa procedurale është përgjegjëse për aftësinë tonë për të mësuar aftësi të reja dhe për të kryer detyra specifike. Ky kujtim na ndihmon të lidhim këpucët, të ngasim një biçikletë ose të ngasim një makinë.

Të tre llojet e kujtesës afatgjatë janë thelbësore për jetën tonë të përditshme. Pa kujtesën semantike, ne nuk do të ishim në gjendje të komunikonim me të tjerët ose të kuptonim botën përreth nesh. Kujtesa episodike është jetike për mirëqenien tonë dhe na ndihmon të lidhemi me të tjerët. Kujtesa procedurale është thelbësore për kryerjen e shumë prej detyrave që ne i marrim si të mirëqena.

Ndërsa të tre llojet e kujtesës afatgjatë janë thelbësore, kujtesa semantike dhe episodike janë më të studiuarat. Studiuesit besojnë se kujtesa procedurale mund të jetë më sfiduese për t'u studiuar sepse shpesh është e nënkuptuar, që do të thotë se ne nuk jemi të vetëdijshëm për aftësitë ose njohuritë që kemi marrë.

Qoftë semantike, episodike apo procedurale, të gjitha kujtimet afatgjata ruhen në tru. Vendndodhja e saktë e këtyre kujtimeve është ende e panjohur, por shkencëtarët besojnë se ato janë të shpërndara në të gjithë korteksin. Korteksi është shtresa më e jashtme e trurit dhe është përgjegjëse për shumë funksione të nivelit më të lartë, si gjuha dhe vendimmarrja.

Shpjegohen funksionet e memories së punës

Ju mund të jeni njohur me termin "kujtesë pune" që nga ditët tuaja në shkollë. Kujtesa e punës është lloji i memories që ju lejon të mbani informacionin për një kohë të mjaftueshme për ta përdorur atë. Është ajo që ju lejon të mbani mend një numër telefoni mjaftueshëm për ta thirrur ose të mbani mend një udhëzim mjaftueshëm për ta ndjekur atë.

Është jetike për detyrat e përditshme, por mund të jetë thelbësore në klasë. Kjo për shkak se nxënësit duhet të jenë në gjendje të mbajnë mend informacionin aq gjatë sa për ta kuptuar dhe për ta përdorur në punën e tyre.

Memoria e punës, është lloji i memories që ju lejon të mbani informacionin për një kohë të shkurtër në mënyrë që ta përdorni. Kjo memorie është thelbësore për detyrat e përditshme si kujtimi i një numri telefoni ose ndjekja e udhëzimeve.

Kujtesa shqisore

Kujtimet shqisore kujtojnë një përvojë shqisore, siç është ajo që shohim, dëgjojmë, ndjejmë ose nuhasim. Ai nuk përfshin përpunim të vetëdijshëm dhe zbehet shpejt nëse nuk "kodohet" në kujtesën afatshkurtër ose afatgjatë.

Kujtesa e nënkuptuar

Kujtimet e nënkuptuara, të quajtura gjithashtu memorie jo-deklarative, janë një lloj memorie afatgjatë që nuk kërkon mendim të vetëdijshëm për t'u rikthyer. Është lloji i memories që përdorim kur kryejmë aftësi ose detyra që janë bërë automatike, si ngasja e një biçiklete ose lidhja e këpucëve.

Memorie e qartë

Kujtesa eksplicite i referohet një lloji të kujtesës afatgjatë që na lejon të kujtojmë informacionin me vetëdije. Kujtimet e qarta përfshijnë kujtimet e njerëzve, vendeve, ngjarjeve dhe përvojave. Kujtimet semantike janë një lloj kujtese eksplicite që ruan njohuritë e përgjithshme rreth botës, si emrat e vendeve ose kryeqyteti i Shteteve të Bashkuara. Kujtesa episodike është një lloj tjetër kujtese eksplicite që ruan episode ose ngjarje të veçanta nga jeta jonë, si p.sh. një festë e veçantë ose një festë ditëlindjeje.

Kujtim ikonë

Është një lloj memorie shqisore që i përket informacionit vizual. Psikologu kognitiv Ulric Neisser e propozoi për herë të parë në vitin 1967. Ai zbuloi se pjesëmarrësit mund të kujtonin me saktësi një imazh që kishin parë për vetëm disa milisekonda.

Megjithatë, kujtesa ikonike nuk është e përsosur. Një studim nga Sperling (1960) zbuloi se njerëzit mund të kujtonin vetëm rreth katër artikuj nga një listë prej disa dhjetëra të paraqitura për vetëm disa sekonda.

Ndërsa kujtesa jonë ikonike nuk është e përsosur, ajo është ende një pjesë e rëndësishme e mënyrës se si ne përpunojmë dhe mbajmë mend informacionin. Na lejon të ruajmë shpejt informacionin vizual në mënyrë që të mund t'i qasemi më vonë.

Kujtesa autobiografike.

Kujtesa autobiografike është kujtesa jonë e ngjarjeve specifike që na kanë ndodhur. Ky lloj memorie shpesh është shumë i gjallë dhe i qartë. Ne mund t'i kujtojmë këto ngjarje 'kush, çfarë, ku, kur dhe pse. Kujtimet autobiografike janë zakonisht të lumtura - si puthja e parë ose diplomimi. Por ato mund të jenë gjithashtu të dëmshme, si një aksident me makinë ose vdekja e një personi të dashur.

Kujtesa Ekoike.

Kujtesa jehone është kujtesa jonë e stimujve dëgjimorë - ato që dëgjojmë. Mendohet se zgjat deri në katër sekonda. Ky lloj memorie është thelbësor për gjëra të tilla si ndjekja e bisedave dhe kujtimi i tingujve paralajmërues. Shpesh krahasohet me një magnetofon - duhen vetëm disa momente për të ruajtur informacionin.

Pyetjet e shpeshta

Si i kujtojmë kujtimet?

Ekzistojnë tre lloje të memories: kujtimi i lirë, kujtimi i sinjalizuar dhe kujtimi serial. Lumosity, nuk eshte e mire.

Kujtesa falas është kur përpiqemi të kujtojmë një listë të artikujve pa shenja. Një kujtim i sinjalizuar është kur na jepet një kërkesë ose sugjerim për të na ndihmuar të kujtojmë informacionin. Kujtesa serike është kur duhet të kujtojmë artikujt në një rend të caktuar.

Rajone të ndryshme të trurit janë përgjegjëse për funksione të ndryshme të kujtesës. Hipokampusi është përgjegjës për kujtimet afatgjata dhe lundrimin hapësinor. Amygdala është përgjegjëse për kujtimet emocionale. Korteksi paraballor është përgjegjës për kujtesën e punës dhe kujtesën afatshkurtër.

Cilat pjesë të trurit lidhen me kujtesën?

Hipokampusi është pjesa e trurit që lidhet më shumë me kujtesën. Kjo zonë e truri është përgjegjës për ruajtjen afatgjatë të kujtimeve. Amygdala është një pjesë tjetër e trurit që mund të ndikojë në kujtesën. Kjo zonë e trurit është përgjegjëse për përgjigjet emocionale dhe mund të ndikojë në mënyrën se si një person kujton një ngjarje.

A janë disa kujtime më të sakta se të tjerat?

Rezulton se ka lloje të ndryshme kujtimesh, dhe disa janë më të sakta se të tjerat. Për shembull, kujtesa e kujtimit është kur ju mund të mbani mend diçka pa asnjë shenjë. Ky lloj memorie shpesh është më pak i saktë se llojet e tjera sepse bazohet në kujtimin tuaj të ngjarjes.

A mund të përmirësojmë aftësitë tona për të kujtuar kujtesën?

Përgjigja është po; ne mundemi.

Truri ynë përpunon tre lloje të informacionit shqisor: vizual, dëgjimor dhe kinestetik. Çdo lloj informacioni shqisor përpunohet ndryshe nga truri ynë.

Kujtesa afatshkurtër vizuale i referohet gjërave që shohim. Truri ynë përpunon informacionin vizual ndryshe nga informacioni dëgjimor ose kinestetik. Kur shohim diçka, truri ynë krijon një imazh mendor të saj. Ky imazh mendor ruhet në kujtesën tonë vizuale afatshkurtër.

Kujtesa afatshkurtër dëgjimore u referohet gjërave që dëgjojmë. Jonë tru përpunon informacionin dëgjimor ndryshe nga informacioni vizual ose kinestetik. Kur dëgjojmë diçka, truri ynë përfaqëson vizualisht tingullin. Ky përfaqësim mendor ruhet në kujtesën tonë afatshkurtër dëgjimore.

Kujtesa afatshkurtër kinestetike i referohet gjërave që ndjejmë. Truri ynë përpunon informacionin kinestetik ndryshe nga informacioni vizual ose dëgjimor. Kur ne ndjeni diçka, truri ynë përfaqëson vizualisht ndjesinë. Ky përfaqësim mendor ruhet në kujtesën tonë kinestetike afatshkurtër.

Cilat janë llojet e ndryshme të kujtesës?

Një metodë e rikthimit të kujtesës është kujtesa fotografike ose kujtesa eidetike. Kjo ndodh kur një person mund të kujtojë një imazh me shumë detaje pasi e ka parë atë vetëm një herë. Është vlerësuar se midis dy dhe dhjetë përqind e popullsisë e ka këtë aftësi.

Një lloj tjetër i rikujtimit të kujtesës quhet detyra komplekse, që i referohet aftësisë për të kujtuar se si të bëni diçka pasi ta shihni atë të kryer një herë. Ky kujtim shihet shpesh në fëmijëri, kur fëmijët mësojnë se si të lidhin këpucët ose të ngasin një biçikletë.

Megjithatë, jo të gjitha kujtimet krijohen të barabarta. Disa lojëra të lezetshme matematikore mund të ndihmojë trurin tuaj. Disa njerëz vuajnë nga mosfunksionimi i kujtesës, gjë që mund ta bëjë të vështirë të mbani mend edhe detyra të thjeshta. Mosfunksionimi i kujtesës mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë moshën, traumën dhe sëmundjen.

+120 përkthime në gjuhë