Бесплатен онлајн тест за меморија

Колку е добра вашата меморија?

Земете Тест број 1 лекари и веруваат истражувачите. Рано откривање проблеми со мозокот со визуелизирани резултати кои ќе ви помогнат да ги забележите предупредувачките знаци, пред да биде предоцна. MemTrax™ е брз, едноставен и може да се користи секаде - во секое време.

100% анонимен | Не е потребна кредитна картичка

Memtrax кориснички тестамент од minerva

„Го користам ова веќе 8 години и мојата страница на профилот е исполнета со добри и лоши резултати. Забележувањето на трендовите во моите резултати е нешто што не го очекував, многу остроумно! Д-р Ешфорд беше толку љубезен во објаснувањето сè за овој тест за меморија Пробајте го ова“.

Минерва Гејнор

Средношколска математика и STEM
Memtrax кориснички тестамент

„Благодарен сум на д-р Ешфорд и овој неверојатен тим. Тестот MemTrax е златен стандард за мерење на мемориските вештини. Можете да го најдете на веб-страницата на Фондацијата за Алцхајмеровата Америка.

Керол Карсон

Автор, соработник на веб-страницата на AARP
Memtrax мемориски тестер

„Ова е одличен тест за меморија, многу супериорен во однос на многу тестови што се наоѓаат на интернет. Исто така, тестот го сметам за многу забавен и вистински предизвик за себе. и сега со редовно користење на MemTrax, можам да видам како функционира и мојот мозок“.

Хорхе Мануел Рибеиро

Пензионираниот
тест за меморија

100% анонимен

Сигурна безбедност

тест за меморија

Доверливи од врвни доктори

Околу светот

тест за меморија

Нема кредитна картичка

Пробен период без ризик

тест за меморија

Инклузивно во светот

+120 Јазични преводи

Доверливи од врвни лекари и непрофитни организации

тест за меморија

Д-р Џ. Весон Ешфорд д-р д-р.

Психијатар од болницата за истражување и ветерани во Стенфорд

тест за меморија

Чарлс Фушило Џуниор.

Фондацијата за Алцхајмерова болест на Америка

Главен извршен директор

тест за меморија

Д-р Амос Адаре MD

Неврохирург

Неврохирургија во Медицина Јеил

Тест за истражувачка меморија на Стенфорд IRB
Партнерство MemTrax на Фондацијата Алцхајмерова болест
тест за меморија

Тест на меморија за подобрена нега

Рано откривајте проблеми со мозокот

Често проверувајте ја вашата меморија, добијте вистинска слика на вашата меморија прекувремено.

Следете го губењето на меморијата

Рано откривање е важно за рана интервенција и грижа која може додадете години во вашиот живот.

Тестови за неограничена меморија

Нема чекање. Направете неограничени тестови за меморија: 24 / 7 во секое време, на кое било место.

уживање во тест за меморија

Колку е добра вашата меморија? Тест за меморија за секого

Колку е добра вашата меморија? Тест за меморија од професионалците Колку е добра вашата краткорочна меморија? ...
Прочитај повеќе
Алцхајмерова болест и факти за деменција

Фази на деменција: зошто е важно да ги препознаете

Мени Тест за меморија Тест со допир Истражување Тестот MemTrax во споредба со проценката за когнитивна проценка на Монтреал на благи ...
Прочитај повеќе
УМ Диета Губење на меморијата

Диета MIND: Диета со храна за мозокот за заштита од когнитивниот пад

Сакате да го одржите вашиот мозок здрав и да го заштитите од болести како Алцхајмерова болест и деменција? Проверете го ...
Прочитај повеќе
пробив на магнезиум, осврти за пробив на магнезиум, преглед на пробивот на магнезиум, биоптимизатори на магнезиумски пробив, пробив на магнезиум/jp, мг пробив на магнезиум, пробив магнезиум, придобивки за пробивот на магнезиум, каде да се купи пробив на магнезиум, пробив на магнезиум, пробив на магнезиум магнезиум, пробив на магнезиум, пробив додаток

Најдобар додаток на магнезиум: 7 форми на магнезиум за подобрено здравје

# 1 Докторот препорача „Магнезиумот е потребен за работи како што се производство на енергија, синтеза на протеини и мускулна релаксација. Ако сте ...
Прочитај повеќе
мозочна магла

Симптоми на мозочна магла и ковид

Не е тајна дека пандемијата Ковид-19 ги ​​има сите на работ. Покрај ризикот од инфекција, ...
Прочитај повеќе
вежба за здравјето на мозокот

Одење за ментално здравје и меморија: Изненадувачките придобивки

Одење за ментално здравје и меморија Дали знаевте дека пешачењето може да помогне да се подобри менталното здравје и меморијата? ...
Прочитај повеќе
Memtrax кориснички тестамент од minerva

Минерва Гејнор

Средношколска математика и STEM

„Го користам ова веќе 8 години и мојата страница на профилот е исполнета со добри и лоши резултати. Забележувањето на трендовите во моите резултати е нешто што не го очекував, многу остроумно! Д-р Ешфорд беше толку љубезен во објаснувањето сè за овој тест за меморија Пробајте го ова“.

Memtrax кориснички тестамент

Керол Карсон

Автор, соработник на веб-страницата на AARP

"Се сомневав во неговата веродостојност... но згрешив, па морам да го исправам рекордот. Тестот MemTrax е златен стандард за мерење на мемориските вештини. Можете да го најдете на веб-страницата на Фондацијата за Алцхајмеровата Америка..." - Прочитајте ја статијата - кликнете ТУКА

Memtrax мемориски тестер

Хорхе Мануел Рибеиро

Прв член на MemTrax

„Ова е одличен тест за меморија, многу супериорен во однос на многу тестови што се наоѓаат на интернет. Исто така, тестот го сметам за многу забавен и вистински предизвик за себе. и сега со редовно користење на MemTrax, можам да видам како функционира и мојот мозок“.

Тест за меморија направен за долгорочно следење.

нашата слика Тест за меморија е забава, кратки и информативни со убава нови слики секогаш кога повторно ќе ги фотографирате.

Дизајнот е едноставна да се користи и резултатите од тестот се лесно разбирливо.

Тест за меморија: Колку е добра вашата меморија?

Дали некогаш сте загрижени дека вашата меморија полека почнува да откажува? Вие не сте сами. Милиони луѓе ширум светот се погодени од губење на меморијата, кој само ќе се зголемува како што старее населението. Губењето на меморијата може да биде предизвикано од различни нешта, вклучувајќи Алцхајмерова болест, мозочен удар и повреда на главата.

Добрата вест е дека постојат начини да се спречи губењето на меморијата или да се забави нејзината прогресија. Еден начин да го направите ова е со редовни тестови за меморија. Тестот за меморија може да ви помогне да ги идентификувате областите каде што вашата меморија може да биде слаба и да работите на подобрување на тие вештини.

Многу видови тестови за меморија се достапни на интернет, а многу од нив се бесплатни за користење. Па зошто да не се обидете денес? Тоа би можело да биде првиот чекор во зачувувањето на вашите скапоцени спомени во годините што доаѓаат!

Што е тест за меморија?

Тестот за меморија е начин да се измери вашата мемориска функција. Има многу различни типови на меморија тестови, но сите тие вклучуваат да запомните нешто, а потоа да ве замолат да се потсетите подоцна. Тестовите за меморија може да дијагностицираат проблеми со меморијата, да ги следат промените во меморијата со текот на времето или едноставно да видат колку е добра вашата меморија.

Колку е добра вашата меморија?

Губењето на меморијата е чест проблем како што старееме, но дали знаевте дека Алцхајмеровата болест е најчеста форма на деменција?

Фондацијата за Алцхајмерова болест нуди бесплатен тест за меморија за да ви помогне да одредите колку е добра вашата меморија во моментов. Овој тест може да ви помогне да го разберете ризикот од идна Алцхајмерова болест.

Недостаток на сон: кога не сте спиеле доволно, студиите покажале дека тоа може негативно да влијае на вашата меморија.

Стрес и/или анксиозност: обично стресот и анксиозноста се предизвикани од чувството на преоптоварување, и додека умот се обидува да се справи, може да ви го отежне концентрирањето и запомнувањето на работите.

Што е тест за краткорочна меморија?

Тест за краткорочна меморија е тест кој ја мери вашата способност да запомните информации за краток период. Обично вклучува запомнување на список со зборови или бројки или потсетување на детали од приказна.

Постојат многу различни начини за тестирање на вашата краткорочна меморија. Еден стандарден метод е тестот за распон на цифри, кој вклучува повторување на список со броеви напред и назад.

Зошто е важно да ја тестирате вашата краткорочна меморија?

Вашата краткорочна меморија е од суштинско значење за секојдневните задачи како што се сеќавањето каде сте го паркирале автомобилот или потсетувањето на името на личноста што штотуку сте ја запознале. Исто така, игра витална улога во учењето нови информации.

Што е тест за долгорочна меморија?

Тест за долгорочна меморија е тест кој мери колку добро можете да запомните информации со текот на времето. Обично вклучува листа на зборови или фрази што мора да ги запомните, а потоа од вас се бара да се потсетите на нив откако ќе помине одредено време. Тестот може да вклучува задачи како запомнување приказна или листа на предмети.

Зошто е важно да ја тестирате вашата долгорочна меморија?

Постојат многу причини зошто можеби сакате да ја тестирате вашата долгорочна меморија. Можеби сте загрижени за когнитивното опаѓање или само сакате да знаете колку е добра вашата меморија.

Бесплатен тест за меморија

Дали знаете колку е добра вашата меморија? Тестирајте го со овој бесплатен тест! Само одговорете на неколку прашања и дознајте колку добро се сеќавате на работите. Обезбедени се повеќе форми за да се намали ефектот на практиката за пациентите кои може да го направат тестот повеќе од еднаш и се корисни при брз скрининг на поголем број поединци во исто време.

Кој е најдобриот начин да ја тестирате вашата меморија?

Постојат многу начини да ја тестирате вашата меморија. Може да се обидете да направите тест преку Интернет или да побарате од членовите на семејството да ви помогнат да ја тестирате вашата меморија. Можете исто така да се обидете да ја тестирате вашата меморија со a когнитивен тест.

Тест на перформансите на работната меморија

Тестот за перформансите на работната меморија е тест кој ја проценува способноста на поединецот да запомни и обработува информации. Тестот се состои од три дела: првиот дел ја мери способноста на поединецот да запомни информации, вториот дел ја мери способноста на поединецот да обработува информации, а третиот дел ја мери способноста на поединецот да се потсети на информации.

Тестот за работни перформанси на мозокот е тест кој вообичаено се користи за проценка на когнитивните способности. Тестот е добар предиктор за академските достигнувања и е во корелација со мерките за интелигенција. Дизајнот е едноставен за користење, а резултатите од тестот се лесни за разбирање.

Надминување на проблеми со меморијата

Сите знаеме дека меморијата е од суштинско значење. Впрочем, тоа е една од работите што не прават луѓе. Но, што се случува кога меморијата ќе почне да нè откажува?

Неколку когнитивни проблеми може да доведат до проблеми со мозокот. Тие вклучуваат:

  • Алцхајмеровата болест
  • деменција
  • повреда на мозокот
  • мозочен удар

За среќа, постојат неколку начини за тестирање за овие проблеми. А со помош на модерната медицина често можеме да ги надминеме.

Затоа, ако сте загрижени за вашата меморија, не плашете се да направите тест. Тоа би можело да биде првиот чекор кон поздрав мозок.

Зошто и како да го направите тестот?

Врската помеѓу меморијата и стареењето е добро документирана во истражувањето. Како што старееме, нормално е нашата меморија да опаѓа. Ова може да биде фрустрирачко искуство, но има работи што можете да ги направите за да ја одржите вашата меморија остра.

Еден начин да останете на врвот на вашето когнитивно здравје е да направите тест за мемориски задачи. Многу страници нудат бесплатни тестови за меморија за кои се потребни само неколку минути за да се завршат.

Овие тестови се забавен начин да се види како се подобрува вашата меморија, но тие исто така можат да помогнат да се забележат раните знаци на деменција или друго когнитивно опаѓање. Ако забележите значителен пад во вашиот резултат од еден тест до друг, треба да разговарате со вашиот лекар.

Инструментот не може да замени медицински совет, дијагноза или третман од обучен медицински професионалец.

Често поставувани прашања

Како можам да ја тестирам мојата меморија?

Постојат неколку начини на кои можете да ја тестирате вашата меморија. Еден начин е да се користи методот на поврзување. Ова значи воспоставување врска помеѓу она што сакате да го запомните и нешто што веќе го знаете.

Како да се потсетиме на настани?

Постојат различни начини да се пристапи кон ова. Еден начин е да се обидете и да размислите за што е можно повеќе конкретни детали за настанот. Ова вклучува кој бил таму, што се случило, каде се случило итн. Колку поконкретен можете да бидете, толку полесно ќе се сеќавате на настанот.

Друг начин да се пристапи кон ова е да се размислува за настанот како приказна. Ова значи размислување за тоа што се случило пред и по настанот и вклучените главните ликови. Ова може да ви помогне да го запомните настанот полинеарно, што може да биде полесно за некои луѓе.

Што е тест за меморија со 5 зборови?

Истражувањето на оваа страница е од катедрата за психологија на Универзитетот во Вашингтон. Тестот се нарекува тест за меморија „бесплатно повлекување“.

Ви се прикажува список од пет зборови за две секунди, а потоа се бара да запишете онолку зборови колку што можете да запомните. После тоа, ви се дава уште една листа од пет зборови и се бара да запишете онолку зборови колку што можете да запомните.

Истражувањето покажува дека луѓето можат да потсетат повеќе зборови од втората листа отколку од првата. Тоа е затоа што првата листа на зборови зафаќа „простор во работната меморија“ и ги спречува луѓето да се сеќаваат на зборовите од втората листа.

Кој е најдобриот тест за меморија?

Одговорот на ова прашање зависи од тоа што барате при тестот за меморија. Ако барате општа проценка на вашата меморија, голем број тестови за интелигенција вклучуваат мерки за меморија. Овие тестови, сепак, ви даваат само слика од вашите моментални способности и не можат да ги предвидат идните перформанси или промените во меморијата.

Како да знам дали меморијата ми откажува?

Постојат неколку клучни индикатори и симптоми дека вашата меморија можеби нема да функционира добро како порано. Една од нив е колку често треба да барате од луѓето да се повторат или да ви дадат информации што треба да ги запомните, но не. Ако ова се случува често, тоа може да укаже дека вашата меморија не е она што беше.

Друг знак дека вашата меморија може да ви се лизга е ако почнете да заборавате на важни работи, како на пример каде ги ставате клучевите или колку е часот на состанокот со вашиот лекар. Ако треба да се потпрете на белешки и потсетници повеќе од порано, можеби е време да посетите лекар за вашата меморија.

Лекарот може да спроведе неколку тестови за меморија за да утврди дали губењето на податоците за вашата меморија се должи на нормалното стареење или дали се работи за нешто посериозно. Овие тестови обично вклучуваат потсетување на списоци со зборови или бројки и може да вклучуваат прашања за неодамнешните настани.

Ако сте загрижени за вашиот третман за меморија, најдоброто нешто што треба да направите е да разговарате со вашиот лекар. Тие можат да ви помогнат да одредите дали вашето губење на меморијата е типично или дали тоа е нешто што треба дополнително да се испита.

Видови спомени

Постојат многу видови на спомени. Овој тип на меморија служи за одредена цел за да ни помогне да запомниме информации. Ако сакате детално да научите за различни типови меморија, ќе навлеземе во тоа подетално во статијата - Различни типови на меморија.

Системи за човечка меморија

Човечката меморија е фасцинантна, а научниците сè уште работат на разбирање на нејзините чуда и способности. Меморијата може да се подели на три вида: работна меморија, краткорочна меморија и долгорочна меморија.

Како функционира складирањето на човечката меморија?

Работната меморија е местото каде што информациите активно се обработуваат и манипулираат. Краткорочната меморија е местото каде што информациите привремено се складираат, на пример, кога си повторувате телефонски број за да можете да го запомните. Сетилната меморија запомнува информации кои се перципираат преку сетилата, како што е звукот на нечиј глас или погледот на лицето. Кога се сеќаваме на спомените, тие често минуваат низ сите овие фази пред да бидат зачувани во долгорочна меморија.

Објаснето краткорочна меморија

Краткорочната меморија, позната и како работна меморија, е тип на меморија што ни овозможува да запомниме и обработуваме информации за краток период. Оваа меморија е од суштинско значење за секојдневните задачи како што е запомнувањето на телефонскиот број доволно долго за да го бирате или запомнувањето на она што треба да го купите во самопослуга.

Се верува дека краткорочната меморија е складирана во префронталниот кортекс и хипокампусот на мозокот. Капацитетот на краткорочната меморија е околу седум ставки, плус или минус два. Ова значи дека едно лице обично може да запомни помеѓу пет и девет ставки истовремено.

Се смета дека времетраењето на краткотрајната меморија е исто така ограничено. Една теорија сугерира дека краткорочната меморија може да складира информации само до 30 секунди. Меѓутоа, други истражувања покажаа дека луѓето можат да запомнат информации подолги периоди ако од нив се бара да извршат некоја задача, како што е гласно повторување на информацијата или користење за решавање на некој проблем.

Еден начин да се размислува за краткорочната меморија е како ментална тетратка. Ни овозможува да запишеме неколку информации за да можеме подоцна да ги користиме. Меѓутоа, ако не ги пренесеме информациите од нашата краткорочна меморија во долгорочна меморија, на крајот ќе бидат заборавени.

Објаснето долгорочна меморија.

Постојат три основни типа на долгорочна меморија: семантички, епизодни сеќавања и процедурални.

Семантичката меморија се однесува на собирање на општи знаења за светот. Ова вклучува информации за концепти, идеи и факти. Оваа меморија ни дава до знаење што е стол и како да го користиме.

Епизодната меморија се однесува на нашите лични искуства и сеќавања. Оваа меморија ни овозможува да се потсетиме што направивме вчера или каде отидовме на одмор минатата година.

Процедурната меморија е одговорна за нашата способност да научиме нови вештини и да извршуваме конкретни задачи. Оваа меморија ни помага да ги врземе чевлите, да возиме велосипед или да возиме автомобил.

Сите три типа на долгорочна меморија се од суштинско значење за нашиот секојдневен живот. Без семантичка меморија, не би можеле да комуницираме со другите или да го разбереме светот околу нас. Епизодната меморија е од витално значење за нашата благосостојба и ни помага да се поврземе со другите. Процедурната меморија е од суштинско значење за извршување на многу од задачите што ги земаме здраво за готово.

Додека сите три типа на долгорочна меморија се од суштинско значење, семантичката и епизодната меморија се најдобро проучени. Истражувачите веруваат дека процедуралната меморија може да биде поголем предизвик за проучување бидејќи често е имплицитна, што значи дека не сме свесни за вештините или знаењето што сме ги стекнале.

Без разлика дали се семантички, епизодни или процедурални, сите долгорочни сеќавања се складираат во мозокот. Точната локација на овие спомени сè уште е непозната, но научниците веруваат дека тие се распоредени низ кортексот. Кората е најоддалечениот слој на мозокот и е одговорен за многу функции на повисоко ниво, како што се јазикот и одлучувањето.

Објаснети функциите на работната меморија

Можеби сте запознаени со терминот „работна меморија“ од вашите денови на училиште. Работната меморија е тип на меморија што ви овозможува да ги задржите информациите доволно долго за да ги користите. Тоа е она што ви овозможува да запомните телефонски број доволно долго за да го бирате или да запомните инструкција доволно долго за да го следите.

Тоа е од витално значење за секојдневните задачи, но може да биде од суштинско значење во училницата. Тоа е затоа што учениците треба да бидат способни да ги паметат информациите доволно долго за да ги разберат и да ги користат во својата работа.

Работна меморија, е тип на меморија што ви овозможува да чувате информации за кратко време за да можете да ги користите. Оваа меморија е од суштинско значење за секојдневните задачи како запомнување телефонски број или следење инструкции.

Сензорна меморија

Сетилните сеќавања потсетуваат на сетилно искуство, како што е она што го гледаме, слушаме, чувствуваме или мирисаме. Не вклучува свесна обработка и брзо избледува освен ако не се „шифрира“ во краткорочна или долгорочна меморија.

Имплицитна меморија

Имплицитните сеќавања, исто така наречени недекларативна меморија, се вид на долгорочна меморија за која не е потребна свесна мисла за да се врати. Тоа е тип на меморија што ја користиме кога извршуваме вештини или задачи кои станале автоматски, како возење велосипед или врзување чевли.

Експлицитна меморија

Експлицитната меморија се однесува на еден вид долгорочна меморија која ни овозможува свесно да се потсетиме на информациите. Експлицитните сеќавања вклучуваат сеќавања на луѓе, места, настани и искуства. Семантичките мемории се вид на експлицитна меморија која складира општо знаење за светот, како што се имињата на земјите или главниот град на Соединетите држави. Епизодната меморија е друг вид експлицитна меморија која складира одредени епизоди или настани од нашите животи, како што е одреден одмор или роденденска забава.

Иконска меморија

Тоа е еден вид сензорна меморија што се однесува на визуелни информации. Когнитивниот психолог Улрик Најсер првпат го предложил во 1967 година. Тој открил дека учесниците можат точно да се сетат на сликата што ја виделе само неколку милисекунди.

Сепак, иконската меморија не е совршена. Студијата на Сперлинг (1960) покажа дека луѓето можат да се сетат само на околу четири ставки од списокот од неколку десетици претставени само за неколку секунди.

Иако нашата иконска меморија не е совршена, таа сепак е важен дел од тоа како ги обработуваме и памтиме информациите. Ни овозможува брзо да складираме визуелни информации за да можеме подоцна да им пристапиме.

Автобиографска меморија.

Автобиографската меморија е нашето сеќавање на конкретни настани што ни се случиле. Овој тип на меморија е често многу живописен и јасен. Можеме да се потсетиме на овие настани: кој, што, каде, кога и зошто. Автобиографските спомени обично се среќни - како прв бакнеж или дипломирање. Но, тие можат да бидат и штетни, како сообраќајна несреќа или смрт на некој близок.

Ехоична меморија.

Ехоичната меморија е нашата меморија на аудитивни дразби - она ​​што го слушаме. Се смета дека трае до четири секунди. Овој тип на меморија е од суштинско значење за работи како следење разговори и запомнување на предупредувачки звуци. Често се споредува со магнетофон - потребни се само неколку моменти за да се зачуваат информациите.

Често поставувани прашања

Како да се потсетиме на спомените?

Постојат три типа на меморија: бесплатно отповикување, означено потсетување и сериско потсетување. Лумозитет, не е добро.

Бесплатно потсетување е кога се обидуваме да запомниме листа на предмети без знаци. Значајно потсетување е кога ни се дава известување или знак за да ни помогне да ја запомниме информацијата. Сериско отповикување е кога треба да запомниме ставки по одреден редослед.

Различни региони на мозокот се одговорни за различни функции на меморијата. Хипокампусот е одговорен за долгорочни сеќавања и просторна навигација. Амигдалата е одговорна за емоционалните сеќавања. Префронталниот кортекс е одговорен за работната меморија и за краткотрајното потсетување на меморијата.

Кои делови од мозокот се поврзани со сеќавањето?

Хипокампусот е дел од мозокот кој е најмногу поврзан со потсетување на меморијата. Оваа област на мозокот е одговорен за долгорочно складирање на сеќавањата. Амигдалата е уште еден дел од мозокот кој може да влијае на потсетувањето на меморијата. Оваа област на мозокот е одговорна за емоционалните реакции и може да влијае на тоа како личноста се сеќава на некој настан.

Дали некои спомени се поточни од другите?

Излегува дека постојат различни типови на сеќавања, а некои се попрецизни од другите. На пример, меморијата за потсетување е кога можете да запомните нешто без никакви знаци. Овој тип на меморија често е помалку прецизен од другите типови бидејќи се заснова на вашето потсетување на настанот.

Можеме ли да ги подобриме нашите вештини за потсетување на меморијата?

Одговорот е да; ние можеме.

Нашиот мозок обработува три типа на сетилни информации: визуелни, аудитивни и кинестетички. Секој тип на сетилни информации различно се обработува од нашиот мозок.

Визуелната краткорочна меморија се однесува на работите што ги гледаме. Нашиот мозок ги обработува визуелните информации поинаку од аудитивните или кинестетичките информации. Кога гледаме нешто, нашиот мозок создава ментална слика за тоа. Оваа ментална слика е зачувана во нашата краткорочна визуелна меморија.

Аудитивната краткотрајна меморија се однесува на работите што ги слушаме. Нашиот мозокот ги обработува аудитивните информации поинаку од визуелните или кинестетичките информации. Кога слушаме нешто, нашиот мозок визуелно го претставува звукот. Оваа ментална претстава е зачувана во нашата аудитивна краткорочна меморија.

Кинестетичката краткорочна меморија се однесува на работите што ги чувствуваме. Нашиот мозок ги обработува кинестетичките информации поинаку од визуелните или аудитивните информации. Кога ние чувствуваат нешто, нашиот мозок визуелно ја претставува сензацијата. Оваа ментална претстава е зачувана во нашата краткорочна кинестетичка меморија.

Кои се различните видови на потсетување на меморијата?

Еден метод за потсетување на меморијата е фотографска меморија или еидетичка меморија. Ова се случува кога едно лице може да се сети на сликата со големи детали откако ќе ја види само еднаш. Се проценува дека помеѓу два и десет проценти од населението ја има оваа способност.

Друг вид на потсетување на меморијата се нарекува сложени задачи, што се однесува на способноста да се запамети како да се направи нешто откако ќе се види дека е направено еднаш. Ова сеќавање често се гледа во детството кога децата учат како да ги врзат чевлите или да возат велосипед.

Сепак, не сите спомени се создаваат еднакви. Некои кул математички игри може да му помогне на вашиот мозок. Некои луѓе страдаат од дисфункција на меморијата, што може да го отежне запомнувањето дури и едноставни задачи. Дисфункција на меморијата може да биде предизвикана од различни фактори, вклучувајќи возраст, траума и болест.

+120 преводи на јазици